Вигляд продукту та його функціональність — це важливі характеристики, від яких залежить популярність товару серед користувачів. Саме тому професія UI/UX дизайнера сьогодні є такою затребуваною. Функції спеціаліста даного напрямку полягають у проєктуванні інтерфейсів, що призначені для зручного використання користувачами. Подібна робота передбачає наявність технічних знань і вродженої креативності. Сьогодні є чимало курсів UI/UX design, тому здобути дану спеціальність може кожен. Але спочатку варто дізнатись про неї більше та зʼясувати усі її переваги та недоліки.
Що таке UX та UI дизайн, і яка між ними різниця
Для того, щоб визначити задачі та обовʼязки, які стоять перед спеціалістом, потрібно зрозуміти, чим відрізняється UX від UI. Це абревіатури, які позначають собою певні поняття:
- UX розшифровується як “user experience”. У дослівному перекладі — це “досвід користувача”. У даному випадку мова йде про те, наскільки інтерфейс є корисним та зрозумілим для споживача. Звісно, безпосередньою розробкою продуктів займаються програмісти. Але саме дизайнер відповідальний за те, щоб інтерфейс був не просто хорошим та якісним, а й зрозумілим на інтуїтивному рівні.
- UI – це “user interface”, тобто “користувацький інтерфейс”. На цьому етапі йдеться виключно про зовнішнє оформлення, тобто про текстове наповнення, кольори, шрифти, побудову візуальної композиції та ін.
Хоча різниця між UX і UI існує та є доволі суттєвою, все ж це два окремі різновиди дизайну, які дуже взаємоповʼязані між собою. Саме тому описані вище функції у більшості сучасних компаній зазвичай виконує один спеціаліст.
Хто такий UX/UI дизайнер, його обов’язки і задачі
Оскільки UX/UI дизайнер поєднує в собі функції спеціалістів відразу двох напрямків, то роботи у нього завжди вистачає. Його головна мета полягає в тому, щоб налагодити співпрацю між продуктом і користувачем, зробити її максимально зручною, ефективною та результативною. Для цього UX/UI дизайнер повинен виконувати широке коло обовʼязків різного профілю та спрямування. Зокрема, як UX-спеціаліст він має:
- провести опитування серед користувачів;
- створити актуальний портрет цільової аудиторії;
- спроєктувати користувацькі сценарії;
- розробити концепцію дизайну;
- здійснити тестування, внести правки.
Зі сторони UI-дизайну роботи теж чимало:
- проектування сторінок та екранів;
- розробка стилю, перевірка його відповідності ідентичності бренду;
- створення макетів і прототипів;
- відмальовка блоків, переходів та інших елементів;
- верстка.
Pros and cons of the profession
Визначитись з тим, чи хочете ви робити карʼєру UX/UI-дизайнера, можна оцінивши її плюси та мінуси. Почнемо із позитиву.
- Можливість оперативно побачити результати власної роботи. Як правило, це дуже мотивує та надихає, тому є вагомою перевагою.
- Відсутність рутини та розмаїття завдань. UX/UI-дизайнеру рідко буває нудно, адже зазвичай він працює із різними сайтами та додатками, тому таку роботу точно можна назвати цікавою.
- Карʼєрні перспективи. Робота UX/UI-дизайнера вимагає різних знань та навичок. У майбутньому це дає можливість опанувати суміжні сфери та побудувати хорошу карʼєру.
Дизайнеру інтерфейсів доводиться стикатись і з певними мінусами.
- Малий простір для творчості. Дуже часто виконане завдання має чітко відповідати запиту замовника, тому для креативу залишається не так багато місця. Для творчої людини, яка працює UX/UI-дизайнером, це може бути суттєвим недоліком.
- Необхідність слідувати шаблонам. Цей мінус дещо перегукується із першим пунктом. У даному випадку справа в тому, що великі компанії, такі, наприклад, як Apple, задають певні тренди і шаблони, і UX/UI-дизайнер вимушений їх наслідувати, що багатьох демотивує.
- Висока зайнятість. Це проблема більшості професій в IT. Необхідність постійно навчатись і виконувати багато завдань — це звісно добре, але інколи спеціалісти скаржаться на велику завантаженість та відсутність відпочинку.
Рівень зарплати UX/UI-дизайнерів
Щоб відповісти на питання, скільки заробляє UX/UI-дизайнер, потрібно знати рівень його кваліфікації та досвід. Адже всі ці фактори дуже сильно впливають на заробіток. Згідно з останніми даними сайту Work.ua., в Україні зарплата UI/UX дизайнера в середньому становить 25 000 грн за місяць. Що стосується інших країн, то тут ситуація наступна:
Country | Річний заробіток |
USA | 85,000 – 120,000 $ |
Canada | 70,000 – 95,000 $ |
United Kingdom | 48,000 – 76,000 $ |
Germany | 40 000 – 90 000 $ |
Австралія | 41 000 – 79 000 $ |
Professional development
UI/UX дизайнер може розвиватись у різних напрямках. Наприклад, обрати напрямок карʼєри по вертикалі та стати Head of Design. Дехто обирає залишитись у даній сфері, але дещо змінити спеціалізацію, наприклад, стати веб-дизайнером чи розвиватись як продакт чи гейм дизайнер.
Також деякі UI/UX дизайнери обирають карʼєру Product Manager чи стають Project Manager. Є й такі, що переходять у програмування або верстку. Як правило, це трапляється у тому випадку, якщо людині більш цікава технічна сторона продукту. Ще одним варіантом дещо різкішої зміни карʼєри є перехід у маркетинг.
Як стати UX/UI-дизайнером
Стати UX/UI-дизайнером може практично кожен, але важливо знати, які саме навички потрібні для подібної роботи. Зокрема, знайомство варто розпочати із Soft Skills UX/UI-дизайнера. До них належать:
- Empathy;
- наполегливість та старанність;
- Perseverance;
- тяга до знань, уміння засвоювати велику кількість інформації;
- Creativity;
- комунікабельність.
Ще більш важливими є Hard Skills UX/UI-дизайнера. Даний спеціаліст повинен:
- добре знати основи розробки інтерфейсів, як для різноманітних веб-ресурсів, так і для мобільних додатків;
- володіти такими програмами та інструментами, як Sketch, Figma, Adobe After Effects, Adobe XD, Webflow та ін.;
- знати візуальну мову дизайну, тобто мати різноманітні художні навички, гарний смак та так звану “надивленість”;
- знати основи діджитал-маркетингу;
- володіти методиками аналізу бізнес-задач.
Стати UX/UI-дизайнером можна як самостійно, наприклад, використовуючи навчальні відео з YouTube, так і за допомогою спеціальних курсів. Навчання відбувається онлайн або офлайн та дає не тільки теоретичні, але й практичні навички. Сьогодні такі курси пропонує багато платформ:
- Курс “UI/UX Design Pro” від Компʼютерної школи Hillel;
- Онлайн-курс “WEB&MOBILE UI/UX DESIGN” від Mate academy;
- Курс “UX/UI Design Basic” від Прометеус;
- Курс “Web UI/UX Designer” від Level Up;
- Курс “UI/UX дизайн” від Beetroot Academy та ін.
Навіть якщо ви уже опанували ази професії, не забувайте, що UX/UI-дизайнеру потрібно весь час вчитись. Тому не зайвим буде зазирати на спеціалізовані ресурси, такі, як UX Planet чи UX Collective. Корисну інформацію можна також знайти і в багатьох книгах, зокрема, це посібник Расс Унгер і Керолайн Чендлер “UX-дизайн. Практичний посібник з проєктування досвіду взаємодії”, а також такі монографії, як “Закони UX-дизайну” Джона Яблонського, “Про інтерфейс” Алана Купера, “Дизайн для цифрової доби” Кіма Гудвіна та ін.
Якщо ви тільки починаєте свій карʼєрний шлях у якості UI/UX дизайнера, портфоліо — це те, що вам необхідне. Його досить легко та просто можна зробити на готових платформах, наприклад на Behance чи на Dribbble. Навіть якщо ви UI/UX дизайнер без досвіду, ви можете презентувати свої навчальні проекти чи придумати їх самостійно. Це допоможе потенційному роботодавцю оцінити ваші вміння і потенціал та підвищить шанси отримати оффер.