Резюме або, як його ще називають, CV — це своєрідне перше знайомство із потенційним роботодавцем. Воно повинно ідеально відображати усі ваші переваги як професіонала своєї справи. На перший погляд, скласти резюме — дуже просто і не потребує особливих знань чи вмінь, тим більше, що сьогодні існують готові шаблони і зробити все можна онлайн. Проте, якщо ви хочете, щоб вашу кандидатуру справді помітили та виділили серед десятків чи сотень інших, важливо знати деякі секрети та нюанси створення такого документу. Поради щодо того, як має виглядати хороше резюме, найкраще запитати у професійних рекрутерів. Ці люди добре знають усі правила та вимоги щодо його написання, а також можуть вказати на найбільш поширені помилки і запропонувати шляхи їх вирішення.
Види резюме
Якщо перед вами стоїть завдання скласти резюме для працевлаштування на роботу, варто більше дізнатись про даний документ та його функції. Експерти виділяють три основні його види:
- хронологічне;
- функціональне;
- комбіноване.
Ви можете обрати будь-який варіант, але слід памʼятати, що для певних професій деякі типи резюме є недоцільними. Щоб дізнатись, на якому різновиді краще зупинитись, необхідно детальніше дослідити особливості кожного.
Хронологічне
Таке резюме — це, по суті, трудова біографія, адже у ньому ви подаєте всю інформацію про свою освіту та професійну діяльність строго у хронологічній послідовності. Подібний опис дає можливість представнику компанії оцінити, як саме розвивалась ваша карʼєра та чого вам вдалось досягти. Важливо уточнити, що карʼєрний досвід подається у зворотному хронологічному порядку, тобто починаючи із останнього місця роботи.
Згідно з порадами від рекрутерів, хронологічне резюме краще обирати людям, які зосередились на одній сфері та зуміли досягти в ній певних висот. Також воно буде вигідне тим, у кого останнє місце роботи — це була посада чи компанія, які мають певний статус та репутацію у діловому світі. Натомість людям, які недовго затримувались на останніх посадах, часто міняли роботу або ж надалі хочуть змінити сферу діяльності, цей варіант резюме може не підійти.
Функціональне
У цьому різновиді резюме місця роботи та періоди часу, на яких там працювали, зазвичай не вказують, або згадують досить розмито. Замість них подаються певні блоки, в яких описуються професійні навички та здобутий досвід. У них можуть бути вказані, наприклад, лідерські якості чи організаторські здібності. Усе залежить від самого кандидата та його досвіду. Подібний підхід дозволяє оцінити людину як спеціаліста та майбутнього працівника. Проте працедавців часто насторожує відсутність чіткої інформації про попередні місця роботи.
Функціональне резюме рекомендовано використовувати людям, які:
- повертаються до трудової діяльності після тривалої перерви;
- претендують на рядову посаду;
- минулий професійний досвід не дає повного уявлення про ваші досягнення та навички у даній сфері.
Таким чином, воно може бути особливо корисним для проєктної діяльності чи у сфері консалтингу. Але у всіх інших випадках, відправляючи таке резюме, краще доповнити його супровідним листом.
Комбіноване
Це найбільш оптимальний варіант, оскільки він поєднує у собі переваги обох вищезгаданих різновидів. Тому, якщо ви хочете правильно скласти резюме, то вибирайте комбіновану версію. Вона складається з двох частин. У першій описуються навички та професійні якості кандидата, а у другій подається короткий опис місць його роботи в хронологічному порядку. Таким чином роботодавець отримує всю необхідну інформацію для того, щоб оцінити, чи підходить кандидат для конкретної посади. Комбіноване резюме сьогодні є найбільш популярним варіантом та використовується при пошуку роботи найчастіше. При цьому слід зазначити, що найкраще воно підходить людям зі значним досвідом.
Принципи написання ідеального резюме
Щоб написати резюме, яке зацікавить потенційного роботодавця та презентує вас із найбільш вигідної сторони, потрібно добре постаратись. А щоб все вийшло, важливо оцінити, чи відповідає воно певним вимогам.
- Інформативність. Обовʼязково вкажіть усі дані, які можуть бути цікаві майбутньому роботодавцю. Залежно від посади зазначте не тільки професійні навички, але й особисті якості.
- Правдивість. Важливо, щоб уся подана в резюме інформація відповідала дійсності. Адже саме на довірі базуються відносини між компанією та працівником, тому починати працевлаштування з брехні не варто.
- Структурованість і лаконічність. Відомості про себе та свій професійний досвід слід подавати стисло та впорядковано. Читати суцільний текст — доволі втомливо, тому хороше резюме повинно містити списки, абзаци та інші деталі, які полегшують сприйняття інформації.
- Вибірковість. Перед безпосереднім написанням резюме проаналізуйте інформацію, яку ви збираєтесь повідомити потенційному працедавцю. Виберіть із неї лише те, що може бути йому цікавим.
- Адресність. Читаючи текст, людина повинна відчувати, що ви звертаєтесь саме до неї. Тоді це викличе зацікавлення та, відповідно, ваші шанси отримати відповідь на резюме значно зростуть.
- Позитивність. Старайтесь, щоб тон резюме представляв вас як активну та впевнену у собі людину. Тому зосереджуйтесь, перш за все, на своїх досягненнях та сильних сторонах.
Зміст резюме та правила його оформлення
Хоча кожне резюме є індивідуальним, все ж воно має регламентовану структуру, якої варто дотримуватись. Це важливо як тоді, коли ви пишете його з нуля, так і тоді, коли використовуєте шаблон. В будь-якому випадку варто пам’ятати про наявність кількох важливих пунктів.
Фото, контакти, місце проживання
Саме із цих пунктів в резюме розпочинається знайомство із претендентом. Тому, вказавши прізвище та імʼя, обовʼязково додайте фото. Навіть коли на вашій посаді зовнішність не відіграє ключової ролі, працедавцю буде приємно одразу побачити з ким він має справу. Однак це доцільно лише, якщо ви маєте якісну та доречну фотографію, у іншому випадку краще обійтись без неї.
Також напишіть свою реальну адресу, не забуваючи про поштовий індекс. Для пошуку роботи можете створити окрему електронну пошту, або ж використовувати особисту. Бажано, щоб вона виглядала офіційно та складалась із вашого імені та прізвища. Крім того, прийнято вказувати номер мобільного телефону, один або кілька месенджерів для звʼязку, а також посилання на професійні соцмережі, наприклад, LinkedIn.
Бажана посада та зарплата
У цьому пункті важливо, щоб назва резюме співпадала із бажаною посадою. При цьому вона повинна бути досить конкретною — не просто “менеджер”, а “менеджер із закупівель”.
Не соромтесь вказувати зарплату. Якщо не знаєте конкретних цифр, то можете орієнтуватись на середнє значення на ринку.
Досвід роботи
Тут потрібно описати свій попередній досвід роботи, починаючи із останнього місця праці. Кожен пункт повинен включати назву компанії, термін роботи, посаду та обов’язки. Важливо, щоб попередній досвід був релевантний бажаній вакансії або хоча б частково дотичний до неї. Тому ці пункти потрібно розписати якомога детальніше. Якщо у вас присутні значні пробіли в карʼєрі, то їх варто обґрунтувати, наприклад, декретною відпусткою чи переходом на фріланс.
Освіта
У цьому пункті вкажіть, який навчальний заклад ви закінчили та на якій спеціальності навчались. Якщо закінчили спеціалізовані курси, наприклад, по Photoshop, то тут теж варто зазначити інформацію про них.
Ключові навички
Перш за все потрібно вказати, так звані, “хард-скіли” чи професійні навички. Тобто, якими програмами володієте, які мови знаєте тощо. Все це безпосередньо повинно стосуватись майбутньої посади. Також у цьому пункті можна проінформувати потенційного роботодавця про свої “софт-скіли” або, так звані, соціальні навички. Це комунікабельність, стресостійкість, скрупульозність та ін. Простежте, щоб вони не суперечили один одному, як от “аналітичний склад розуму” та “креативність”.
Про себе
Напишіть про свої хобі, чим ви захоплюєтесь, чи займаєтесь волонтерством. Як показує досвід, іноді саме цей пункт в резюме може зіграти вирішальну роль, адже така особиста інформація часто зближує людей, навіть, якщо йдеться суто про ділові стосунки.
Основні помилки при створенні резюме
Написати по-справжньому ідеальне резюме — непросте завдання, особливо для новачків. Вони часто роблять помилки, які, можливо, і здаються незначними, проте можуть суттєво зіпсувати перше враження. Щоб уникнути непорозумінь в майбутньому, пропонуємо ознайомитись із ними:
- Одне резюме на різні вакансії. Це доволі поширена помилка людей, які хочуть зекономити час. Насправді, якщо ви претендуєте на різні посади, то обовʼязково створіть окремі документи для кожної із них. Це зекономить час рекрутеру та дасть можливість оцінити ваші сильні сторони, необхідні на конкретному робочому місці.
- Використання фраз-кліше, банальних виразів. Звичайно, діловий стиль ніхто не відміняв, але якщо ваше резюме буде вщерть наповнено однотипними словами, то воно навряд чи викличе інтерес. Потрібно постаратись зацікавити рекрутера та виділитись серед інших канидатів.
- Граматичні та орфографічні помилки. Навіть якщо бажана вакансія не повʼязана із роботою філолога, резюме не повинно містити одруківок. Тому перед тим, як відправити його, обовʼязково зробіть вичитку, а ще краще покажіть його комусь, хто добре знає правила української мови.
- Невідповідний розмір. Коротка розповідь не дасть можливості оцінити усі ваші скіли та наявний досвід. Натомість резюме, яке займає більше, ніж дві сторінки, навряд чи хтось буде читати.
- Відсутність фактів. Люди, які мріють отримати бажаний оффер, часто прикрашають своє резюме занадто розмитими термінами. Насправді працедавця не цікавить, наскільки ви працелюбний на папері, але він був би не проти дізнатись, наприклад, скільки прес-релізів ви підготували.
Корисні рекомендації від рекрутерів
При створенні резюме претендентам варто прислухатись до порад професійних рекрутерів. Адже вони щоденно переглядають велику кількість CV та можуть із впевненістю сказати, які саме варіанти найчастіше привертають увагу. Загалом, статистика показує, що для ознайомлення з резюме HR-спеціалісти витрачають від 10 секунд до 10 хвилин. Тому невдалі варіанти відсіюються дуже швидко. Щоб не потрапити в їх число, дотримуйтесь наступних рекомендацій:
- При створенні резюме використовуйте PDF-формат, адже він є найзручнішим для перегляду.
- Не завантажуйте документ в Google Doc, бо в цьому випадку користувачам видно, скільки ще людей його переглядає.
- Оформлюйте резюме в одному стилі, не використовуйте багато шрифтів та кольорів.
- В сучасному світі поганим тоном вважається вказувати у резюме свій вік, гендер, сімейний стан та віросповідання.
- В IT-сфері CV прийнято подавати англійською мовою. Це дозволить додатково оцінити ваші навики володіння нею.
- Написати резюме можна, використовуючи спеціальні онлайн-сервіси, наприклад, Сvmaker. Але їх краще адаптовувати під себе, видаляючи чи додаючи певні пункти.
Супровідний лист
Доволі популярною є практика додавати до резюме супровідний лист. Він дає більш розгорнуту інформацію про кандидата та допомагає переконати працедавця, що йому потрібні саме ви. У супровідному листі варто представитись, написати, на яку посаду ви претендуєте. Якщо у компанії є кілька філій, то вкажіть, у якій саме ви б хотіли працювати. Коротко опишіть свої переваги та навички, як майбутнього працівника, продемонструйте зацікавленість діяльністю компанії. Супровідний лист не повинен дублювати резюме, тому рекомендовано проявити трохи більше креативності та винахідливості. Проте занадто довгі тексти писати не потрібно, максимум — один аркуш. В кінці обовʼязково подякуйте за приділену увагу до вашої кандидатури.
Зразок хорошого резюме у 2023 році
Щоб написати вдале CV, найкраще мати перед собою зразок хорошого резюме. Воно допоможе краще зорієнтуватись у тому, яку саме інформацію потрібно вказати, та дасть уявлення про те, як має виглядати готова робота.