Напевно, кожен під час пошуку роботи цікавився питанням, як пройти співбесіду, щоб вразити представника компанії та отримати омріяну посаду. Насправді у цьому немає нічого важкого, але тільки у тому випадку, якщо ви добре підготувались. Саме впевненість у собі та вміння продемонструвати свої навички та потенціал — це головні козирі будь-якого претендента на вакансію. А щоб співбесіда пройшла ідеально, скористайтесь порадами від рекрутерів. Саме ці люди найкраще знають, як потрібно виглядати, що говорити та чим привабити потенційного роботодавця. Вони охоче поділились досвідом та секретами із тими, хто знаходиться в пошуку або уже отримав оффер та готується до проходження співбесіди.
Види співбесід
Якщо ваше резюме розглянули та звʼязались з вами, то наступним кроком обовʼязково буде співбесіда. Проте проходити вона може дуже по-різному. Все залежить від того, який вид співбесіди використовується в даній компанії. Зазвичай можливий один із наступних варіантів.
- Індивідуальна співбесіда. Це класичний тип співбесіди, коли розмова відбувається у форматі інтервʼю при безпосередній присутності одного претендента на вакансію та рекрутера.
- Групова співбесіда. Вона економить час працедавцю, оскільки дозволяє познайомитись одночасно із кількома кандидатами. Що стосується інтервʼювера, то він може бути як один, так і 2-3. Плюсом групової співбесіди є те, що вона дає можливість побачити людину у колективі та оцінити як вона взаємодіє з іншими.
- Онлайн співбесіда. Як правило, вона проводиться по відеозвʼязку. Найчастіше цей формат використовується, якщо кандидат шукає віддалену роботу. Також онлайн чи телефонна співбесіда можуть проводитись з метою первинного відсіву претендентів.
- Структурована співбесіда. У даному випадку вона йде по певному плану, а питання до кандидата рекрутер готує наперед. Такий варіант дуже формальний та не дозволяє повністю оцінити всі сильні чи слабкі сторони людини. Проте для пошуку працівників із базовою кваліфікацією чи для початківців він досить добре підходить.
- Ситуаційне інтервʼю. Під час такої співбесіди рекрутер моделює різноманітні ситуації і формулює питання, на які кандидат дає відповідь. Подібний формат дає можливість протестувати стресостійкість людини, проте мінусом є те, що можна пропустити деякі важливі моменти.
Етапи співбесіди при прийомі на роботу
Щоб дізнатись, як пройти співбесіду на роботу, потрібно спочатку зʼясувати, із яких етапів вона складається. У даному випадку все залежить від того, що на вас очікує: індивідуальне інтервʼю чи групове. Якщо мова про перший варіант, то тут, зазвичай, все проходить по наступному алгоритму:
- Заповнення анкети.
- Коротка інформація від ректутера про компанію та її діяльність.
- Питання до кандидата та його відповіді на них.
- Запитання від претендента до представника компанії.
- Виконання тестового завдання.
- Прощання та зворотний звʼязок.
У випадку, коли співбесіда не індивідуальна, а групова, етапи трохи інші:
- Заповнення анкети.
- Інформаційна довідка про компанію.
- Питання та завдання для кандидатів, часто в ігровій формі.
- Прощання та зворотний звʼязок.
У більшості фідбек кандидати отримують через кілька днів. Для тих, хто проходив групову співбесіду, це, зазвичай, означає, що тепер його запрошують на індивідуальне інтервʼю.
Як підготуватися до співбесіди
Якщо ви не знаєте, як успішно пройти співбесіду, то почніть із підготовки до неї. Для початку пострайтесь дізнатись якомога більше інформації про компанію, її цілі та особливості. Також окрему увагу приділіть вивченню її продукту.
Наступним етапом підготовки до співбесіди є ретельне дослідження самої вакансії та вимог, які у ній вказані. Зверніть увагу на те, які саме навички та скіли потрібні на конкретній посаді. Будьте готові під час співбесіди обгрунтувати той факт, що ви підходите даному роботодавцю згідно всіх параметрів. Для кращого запамʼятовування можете скласти список своїх навичок і сильних сторін та записати його. Подумайте також про питання, які вам можуть задати на інтервʼю, та постарайтесь підібрати для них відповіді.
Готуючись до співбесіди, не забудьте також і про свій зовнішній вигляд. Помилково вважати, що завжди потрібен діловий лук, адже все залежить від вакансії, на яку ви претендуєте. Крім того, слід зауважити, що переважно у ІТ-компаніях панує досить неформальний стиль у тому, що стосується одягу. Тому ваш лук на співбесіду може виглядати досить розслаблено. Але разом з тим ви маєте справляти враження охайної та стильної людини.
Як поводитись на співбесіді
Щоб у роботодавця сформувалась хороша думка про вас, приходьте на співбесіду вчасно. Під час розмови дотримуйтесь ділового етикету, слідкуйте за мовленням та жестами. Проте не слід аж надто перейматись своєю поведінкою на співбесіді. Невимушеність — це теж риса, яка високо цінується, тому не варто вдавати з себе того, ким ви не є. Головне — це впевненість у собі, як показує практика саме це дуже приваблює рекрутерів.
Під час співебсіди варто проявити свою зацікавленість у даній компанії та посаді. Тому не бійтесь задавати питання, адже це свідчитиме про те, що ви серйозно налаштовані на роботу.
Найпоширеніші запитання на співбесіді і правильні відповіді на них
Зазвичай працедавця цікавлять три речі:
- чи зможете ви виконувати функції на даній посаді;
- чи буде вам подобатись дана робота;
- чи спрацюєтесь ви разом.
Проте вказані питання на співбесіді звучать занадто розмито, тому інтервʼюер формулює їх дещо по-іншому. Зокрема, найчастіше зустрічаються наступні 10 варіантів.
- Чому ви вибрали нашу вакансію? Тут ви маєте розповісти, що саме вас привабило в конкретному оголошенні про роботу. Це може стосуватись як самого опису, так і компанії чи продукту. Постарайтесь сформулювати відповідь так, щоб акцентувати на перевагах роботодавця.
- Чому ви покинули свою теперішню роботу? Якщо ви не повний новачок без досвіду працевлаштування, то готуйтесь почути на співбесіді й це питання. Тут відповідь має бути тактовна, щоб не кидати тінь на колишнього роботодавця. Не слід вдаватись у подробиці, просто скажіть, що хочете більш перспективну посаду.
- Чому ви вважаєте, що ідеально підходите для даної роботи? На цьому етапі інтервʼю саме час розповісти про свої навички та здобутий досвід, щоб дана інформація змогла переконати рекрутера, що їм потрібні саме ви.
- На яку заробітну плату ви розраховуєте? Якщо ви не можете відповісти на це питання точно, то варто заздалегідь поцікавитись середніми цифрами на ринку праці, та вказати саме їх.
- Ким ви бачите себе через 1, 5, 10 років? Це дуже поширене питання на співбесіді. Тому вам потрібно наперед дізнатись, які варіанти карʼєрного росту можливі саме у цій конкретній компанії, та вказати ті з них, які вам більше до вподоби та до яких прагнете.
- Як ви уявляєте свою роботу на цьому місці? Таке питання на співбесіді потребує від кандидата не тільки розуміння про свою потенційну посаду, але й знання про основні вимоги та потреби роботодавця. У відповіді варто вказати, як саме ви їх допоможете закрити.
- Чим саме ви відрізняєтесь від інших претендентів? Грубою помилкою буде під час співбесіди якось негативно відгукуватись про конкурентів. Відповідаючи на це питання, краще акцентуйте на власних сильних сторонах.
- Розкажіть про помилки, які ви допускали на роботі. Таке питання на співбесіді є не надто приємним для кандидата, тому до нього краще підготуватись заздалегідь. Розповідаючи про такий фейл, постарайтесь акцентувати увагу на тому, які уроки ви винесли із даної ситуації та як вони допоможуть вам уникнути неприємностей у майбутньому.
- Що для вас є найкращою мотивацією в роботі? Роботодавцям подобається, коли кандидати однією із найбільших цінностей вважають задоволеного клієнта. Тому про це рекомендовано згадати у своїй відповіді.
- Які ваші перші кроки на новій посаді? Працедавці зацікавлені у ініціативних співробітниках, тому під час співбесіди постарайтесь відповісти на це питання максимально точно, а не просто використати якісь загальні фрази.
Що потрібно запитати у роботодавця
Серед порад претендентам перед проходженням співбесіди є одна дуже важлива: ніколи не кажіть, що у вас немає питань до працедавця. Це демонструє, що ви не надто зацікавлені у вакансії. Крім того, не спитавши про важливі речі на етапі співбесіди, ви можете бути неприємно вражені, коли почнете працювати. Але які питання доречні у подібних випадках? Ось декілька прикладів.
- З якими труднощами я можу зустрітись на робочому місці?
- Яким чином керівник оцінюватиме мою працю?
- Чи буде у мене інструктаж, випробувальний період?
- Розкажіть більш детально про культуру компанії.
- Які у мене перспективи карʼєрного росту?
- Чи заведено у ваші компанії укладання угоди про нерозголошення?
Що робити після співбесіди
Після співбесіди вам потрібно чекати на зворотний звʼязок. Зазвичай, максимальний час очікування відповіді — 7-10 днів. Якщо ж ніякого фідбеку ви не отримали, то після закінчення цього терміну можете зателефонувати, щоб дізнатись про результати. У випадку, якщо співбесіда виявилась невдалою та офер ви не отримали, спитайте, що саме стало причиною відмови та врахуйте даний момент у майбутньому.
Основні помилки кандидатів під час співбесіди
У 2023 році знайти роботу стає все важче. Ось чому правильна співбесіда така важлива. На жаль, претенденти часто допускають ряд прикрих помилок. Вони не тільки псують враження про них на самій співбесіді, але й можуть стати причиною того, що двері компанії так і залишаться закритими перед ними. Щоб не допустити подібного, спробуємо розібратись, які ж помилки є найпоширенішими.
- Непідготовленість кандидата. Відсутність або недостатні знання про саму вакансію, компанію чи продукт.
- Надмірна соромʼязливість. Навіть якщо ви від природи скромна людина, постарайтесь продемонструвати усі свої кар’єрні здобутки, хард та софт скіли. Інакше роботодавець не дізнається, що перед ним знаходиться його майбутній найкращий працівник.
- Занадто велика увага до особистих тем. Навіть якщо на співбесіді вас питають про хобі чи сімʼю, не зосереджуйте надміру уваги на цих моментах. Адже перш за все вас повинні цікавити робочі відносини.
- Критика колишніх роботодавців чи колег. Вона є неприпустимою, тому навіть якщо ви розійшлись не найкращим чином, від емоційно забарвлених коментарів краще утриматись.
- Забагато говорите про себе. Співбесіда — це перш за все діалог. Крім того, занадто балакучі люди можуть втомлювати співрозмовника, а також натякати на те, що перед вами зарозуміла людина, яка чує лише себе.
- Приховуєте іншу роботу. Якщо ви уже десь працюєте, навіть на половину ставки чи дистанційно, не намагайтесь це приховувати на співбесіді. Брехня завжди стає явною, а репутацію ви собі не повернете.
Крім усього вище сказаного, хочеться акцентувати увагу на одному дуже важливому моменті — на співбесіді ніколи не намагайтесь виглядати тією людиною, якою ви не є. Недоліки присутні у кожного з нас, тому їх не варто соромитись та вдавати із себе когось іншого. Адже так ви розчаруєте не тільки самого роботодавця, але й себе, бо ризикуєте отримати посаду, яка вам зовсім не підходить.