brand-circle

Як розпочати кар’єру на посаді SEO-спеціаліста

Avatar photo
Богдан Вальковський

Оцінити статтю:

SEO (Search Engine Optimization або оптимізація сайту під вимоги пошукових систем) – це один із багатьох напрямів інтернет-маркетингу. Сьогодні для успіху компанії недостатньо просто мати веб-ресурс, його потрібно ще грамотно просувати. Цю роботу доручають SEO-спеціалістові – професіоналу, який точно знає, як оптимізувати сайт і вивести його в ТОП.

Професія сеошника затребувана та добре оплачувана. За умови, що спеціаліст має актуальні знання і відповідні навички. Як освоїти спеціальність з нуля, та що для цього потрібно? Про це й поговоримо далі.

Хто такий SEO-спеціаліст

Кожен із нас щодня шукає щось в інтернеті. На один запит пошуковик пропонує на вибір сотні ресурсів, і, звичайно, мало хто перегортатиме всі результати до кінця. Хтось дістанеться третьої сторінки, може, навіть, до шостої, але більшість так і залишиться на першій. Багато підприємців чудово це розуміє, тому в боротьбі за місце під сонцем наймають для просування сайту SEO-фахівців.

Хорошому SEO-спеціалісту потрібно володіти такими Soft Skills:

 • посидючістю та уважністю – деякі етапи роботи монотонні, вимагають підвищеної концентрації уваги;
 • відповідальністю – від того, наскільки серйозно працівник ставиться до проекту, залежить його корисність та прибутковість бізнесу;
 • цілеспрямованістю, буває, що сайт дуже запущений, процес оптимізації, трудомісткий, головне не опустити руки та довести справу до кінця;
 • організованістю – особливо актуально для фрілансерів, які працюють на дому;
 • самонавчанням – ви повинні постійно бути в курсі нових подій і змін;
 • аналітичним складом розуму – доведеться постійно аналізувати не тільки проект, що просувається, але і сайти конкурентів з пошукової видачі.

Додатково до цих якостей потрібно мати такі Hard Skills:

 • як влаштовані та працюють сайти і пошукові системи: індексація, ранжування, накладання фільтрів та санкцій;
 • що таке текстова релевантність, як вона визначається;
 • види пошукових запитів, методи збору та обробки семантики;
 • сучасні методи просування та основні чинники ранжування: текстові, комерційні, поведінкові, посилання та ін.;
 • знання в галузі веб-аналітики, що таке хостинг, CMS, як функціонує мережа інтернет, протоколи (HTTP, FTP);
 • розуміти основи маркетингу (що таке цільова аудиторія, шляхи користувача, карта релевантності);
 • вміння працювати з SEO-інструментами та сервісами (Google Analytics, Ahrefs, Screaming Frog, SEO Spider, NetPeak Spider та ін).

Кому підходить професія?

Людям, яким подобається інтернет та все, що з ним пов’язано. Якщо ви вмієте логічно мислити, любите експерименти, дослідження та хочете займатися цікавою роботою – професія SEO-фахівця вам сподобається.

Важливо розуміти, що деякі з необхідних навичок можна розвивати з часом, тому немає потреби бути експертом у всьому відразу. Якщо вас цікавить ця галузь, найкраще почати з самоосвіти, експериментів та практичної роботи.

Обов’язки і задачі SEO спеціалістів

Якщо описати посадову інструкцію для SEO, то обов’язки спеціаліста, виглядатимуть так:

 1. Початковий аналіз сайту/конкурентів, складання плану просування на топові позиції.
 2. Внутрішня та зовнішня оптимізація ресурсу. До зовнішньої відноситься робота з посиланнями. Внутрішня складається з виявлень/виправлень технічних недоліків (навігації, швидкості роботи), наповнення контентом, що задовольняє користувачів та правила пошукових систем тощо.
 3. Постійний моніторинг змін в алгоритмах роботи пошукових систем та коригування сайту стосовно нововведень, щоб не допустити його просідання.
 4. Робота над юзабіліті та збільшенням конверсії.
 5. Звітність замовнику про виконану роботу.

Щодо задач, то їх список включає:

 • Налаштування індексації сайту, внесення змін у файлі robots.txt.
 • Найпростіші операції у CMS, наприклад, включення кешування, додавання нових користувачів до адмінки з налаштуванням прав доступу, редагування текстів, додавання фото, нових розділів та сторінок, підключення плагінів тощо.
 • Збір і кластеризація семантики.
 • Закупка посилань, крауд і аутріч.
 • Налаштування Google Analytics, Google Search Console, Yandex Webmaster.
 • Складання ТЗ для розробників, копірайтерів, дизайнерів.
 • Найпростіші операції в панелях хостингу: створення бекапу, продовження домену/хостингу, додавання нової адреси пошти тощо.

Плюси і мінуси професії 

Робота сеошника має багато переваг:

 • Затребуваність. Багато підприємців зацікавлені у SEO-просуванні, адже чим вищий сайт у видачі пошуку, тим більше клієнтів.
 • Висока зарплата. Досвідчені спеціалісти мають пристойну заробітну плату.
 • Швидке навчання навіть без досвіду. Професію можна освоїти за 1,5 роки, якщо налаштуватися серйозно.
 • Вільний графік. SEO-фахівці мають можливість бути фрілансерами та працювати віддалено за своїм графіком.
 • Саморозвиток. Алгоритми пошуковиків змінюються дуже швидко, тому SEO-фахівцеві потрібно бути в курсі цих змін, а значить постійно зростати у професійному плані.

Незважаючи на велику кількість плюсів, у даній професії можна знайти і недоліки:

 • Сидячий спосіб життя. Постійне сидіння за комп’ютером має негативні наслідки для здоров’я: можуть виникнути проблеми зі спиною, сном, зором, вагою.
 • Конкуренція. Через невеликий поріг входу у професію, конкуренція серед новачків дуже висока, тому побудувати кар’єру буває важко.
 • Відповідальність. На SEO-фахівці лежить велика відповідальність: важливо не помилитися зі стратегією та не зіпсувати репутацію веб-ресурсу.

Рівень зарплати SEO-спеціалістів

У середньому зарплата SEO-фахівця становить 25 тисяч грн. на місяць. Як завжди, її рівень залежить від досвіду та регіону роботи. Якщо новачкові в SEO просуванні пропонують 12-18 тисяч, то досвідчений фахівець зі стажем від 5 років може розраховувати на 50000, і це не межа.

Середні зарплати в Україні у СЕО сфері по спеціалізаціях виглядають так:

СпеціалізаціяСередня місячна зарплата (у гривнях)
Стажер12000
junior seo15000
middle seo25000
senior seo40000 і вище

Величина доходів СЕО-спеціалістів за кордоном може сильно відрізнятися в залежності від країни, регіону, розміру компанії та індустрії. Станом на останні дані приблизний діапазон річних зарплат сеошників в деяких європейських країнах є таким:

 • Німеччина: €60,000 – €100,000.
 • Франція: €45,000 – €90,000.
 • Велика Британія: €47,000 – €95,000.
 • Іспанія: €30,000 – €60,000.
 • Італія: €35,000 – €70,000.
 • Нідерланди: €50,000 – €90,000.
 • Скандинавські країни (Норвегія, Швеція, Данія, Фінляндія): €60,000 – €100,000.

Однак ці дані слід розглядати як орієнтири. Реальна зарплата може залежати від багатьох факторів, включаючи досвід, освіту тощо. Також важливо звертати увагу на податки та вартість життя в конкретній країні або регіоні при порівнянні зарплат.

Професійний розвиток 

Професійний розвиток СЕО-спеціаліста може бути представлений у вигляді певного шляху, який відображає його перехід від початківця до висококваліфікованого професіонала. Ось стисле відображення цього процесу:

 • Стажер, джун. На цьому етапі IT-ринок може здатися непривабливим: працювати доведеться багато, а отримувати мало. Середня зарплата становить близько 10 тисяч, але можна знайти вакансії і до 20 000.
 • Мідл. Фахівці з досвідом роботи від року та відточеними навичками можуть розраховувати на середні ринкові зарплати. Пропозиції починаються від 30 000, включають премії та доплати за виконані KPI.
 • Сіньйор. Щоб вирости до рівня профі, потрібно попрацювати з десятками проектів, включно з великими порталами, інтернет-магазинами, освоїти тонкості просування в різноманітних нішах. Також важливо володіти знаннями та навичками у суміжних напрямках інтернет-маркетингу: контент-маркетинг, SMM, контекстна реклама, веб-аналітика.

Кожен етап передбачає не тільки розширення знань та навичок, але й розвиток особистих якостей, таких як аналітичний розум, спілкування, керування командою та стратегічне мислення.

Як стати SEO-спеціалістом

Цієй професії не навчають у середніх спеціальних навчальних закладах чи вузах, тому більшість SEO-фахівців освоюють її самостійно за тими матеріалами, що є в інтернеті, або на курсах.

Почніть з основ: вивчіть, що таке SEO, як воно працює. Ознайомтеся з основними інструментами, такими як Google Analytics, Google Search Console, Ahrefs, SEMrush, Screaming Frog та іншими. Корисними також можуть бути наступні книжки: “Оптимізація та просування в пошукових системах”, “SEO для чайників”, «SEO: мистецтво розкрутки сайтів». Долучіться до SEO-спільнот та груп у соціальних мережах. Відвідуйте тематичні конференції та вебінари.

Курси – найшвидший та найпопулярніший спосіб здобути професію SEO-спеціаліста. Ви можете знайти як платні, так і безкоштовні заняття на платформах, таких як Coursera, Udemy, Moz Academy тощо. Читайте блоги і форуми про SEO: ресурси, такі як Moz Blog, Search Engine Journal, Ahrefs Blog, можуть бути корисними.

Професія SEO-спеціаліста вимагає комбінації освіти, практичного досвіду та постійного навчання, оскільки область пошукової оптимізації постійно розвивається. Щодо практики, то почніть з власних проектів: створіть свій блог або веб-сайт і використовуйте здобуті знання на практиці. Зверніться до SEO-агентств або компаній, що займаються інтернет-маркетингом, та запропонуйте свої послуги як стажер.

Становлення SEO-спеціаліста – це постійний процес навчання та адаптації до нових тенденцій. Тому головне – це бути цілеспрямованим, мати бажання вчитися та застосовувати знання на практиці.

Напишіть свій коментар

Висловіть свою думку стосовно ситуації описаної в матеріалі, або читайте що думають інші з цього приводу.

Коментарі до матеріалу:

Як розпочати кар’єру на посаді SEO-спеціаліста

Коментарів немає

Схожі матеріали по темі: