brand-circle

Як розпочати кар’єру в IT на посаді QA-engineer

Avatar photo
Ірина Логінова

Оцінити статтю:

 QA-engineer або ж тестувальник — це, напевно, найбільш популярна посада в IT, відома навіть тим людям, які зовсім далекі від даної сфери. Вона також вважається “найпростішою” та найчастіше приваблює тих, хто мріє про карʼєру, повʼязану із програмуванням. Професія QA-інженера повʼязана із багатьма міфами, адже вважається, що для того, щоб тестувати ПЗ, потрібні мінімальні знання. Проте насправді тестувальник повинен володіти цілим набором технічних навичок та вмінь, адже вимоги до його роботи постійно змінюються. Саме тому варто більш детально вивчити всі особливості даної професії, щоб зрозуміти чи підходить вона саме вам та чи варто з неї розпочинати карʼєру в IT.

Хто такий QA-engineer

QA-інженер — це фахівець, який відповідальний за якість програмного забезпечення. У коло його обовʼязків входить виявлення багів, їх фіксація та опис у відповідності з алгоритмами та вимогами. Спеціаліст або виправляє помилки сам, або ж відправляє звіт із ними розробнику, який є відповідальним за дану частину коду.

Тестувальник — це доволі широке поняття. Тому з часом воно розділилось на два окремі напрямки: QA automation engineer і Manual QA. Різниця між цими двома посадами полягає у їхньому підході до виконання роботи. Проте важливо памʼятати, що поки що відокремлено існувати вони не можуть, оскільки QA-engineer навіть при автоматичному тестуванні частину роботи виконує вручну.

 Manual QA

Це так званий ручний тестувальник. Як видно із самої назви, він виконує свою роботу без якихось автоматизованих помічників. Ручне тестування — це по суті імітація дій, які користувач проводить на сайті чи в додатках, адже QA-engineer працює згідно певних тестових сценаріїв. Така робота вимагає доволі багато часу і зусиль, але дозволяє виявити більшу кількість проблемних ділянок та багів.

QA automation engineer

Автоматичне тестування відбувається з використанням додаткового ПЗ. Воно передбачає залучення спеціальних скриптів, які дозволяють механізувати процес. Такий QA-engineer швидше справляється з поставленим завданням, а часом і значно ефективніше, тому саме цей напрямок сьогодні вважається більш перспективним.

Обов’язки і задачі

Вибираючи між посадою програміста та QA-інженера, початківці в IT-сфері часто зупиняються саме на останньому варіанті. Тестування вважається хорошим стартом для карʼєри, адже дозволяє добре вивчити усі процеси. Проте і обовʼязків у QA-engineer немало. Даний перелік включає:

  • вивчення вимог до продукту, що їх висуває замовник;
  • складання плану та сценаріїв тестування;
  • безпосереднє проведення тестування ПЗ;
  • виявлення багів та внесення їх у спеціальну трекінгову систему;
  • аналіз проведеного тестування та його оптимізація;
  • контроль якості проведеної роботи;
  • обговорення результатів із розробниками;
  • ведення необхідної документації.

Плюси і мінуси професії QA-інженера

QA-інженер — це дуже популярна на сьогодні спеціальність, тому не дивно, що людям цікаво дізнатись, які ж плюси та мінуси у неї є. Почнемо із переваг. Робота тестувальника — це зазвичай найпростіший спосіб “увійти в IT”. Крім того, вона дає широке уявлення про те, як працює дана сфера та які процеси відбуваються всередині неї. Також професія QA-інженера чудово “прокачує” різноманітні технічні навички, розвиває кругозір, покращує аналітичні здібності. Тобто вона дає досвід, який пригодиться будь-де у житті.

Проте не обійшлось і без мінусів. Справа в тому, що робота QA-engineer досить монотонна. Вона потребує посиленої уваги та посидючості і може бути втомливою, якщо людина звикла до більшої розмаїтості. Особливо, якщо врахувати ще й підвищену відповідальність, адже може виникнути чимало проблем, коли такий спеціаліст пропустить якийсь серйозний баг. Крім того, під час роботи QA-engineer потрібно регулярно вказувати на помилки іншим людям. Це теж може бути для декого важко у психологічному плані.

Ну і, звичайно, не можна не згадати про перенасиченість ринку подібними спеціалістами. А це значить, що тестувальнику без досвіду буде доволі нелегко знайти роботу.

Рівень зарплати QA

Зазвичай, зарплата у тестувальника-початківця є відносно невисокою. Проте вона має тенденцію до швидкого росту у відповідності до просування по карʼєрній драбині. Давайте розглянемо на прикладі Middle QA-engineer, яку середню зарплату пропонують в Україні, та порівняємо її із цифрами в інших країнах.

КраїнаСередня зарплата Middle QA-engineer за рік, $
Україна7200 – 16 800
Польща14 400 – 23 040
Франція39 200 – 50 400
Канада47 400 – 71 100
США70 000 – 98 000

Професійний розвиток тестувальників

Як і для більшості вакансій у IT, будь-який QA-інженер може рости від рівня Trainee чи Junior аж до Senior. Як правило у здібних та працелюбних спеціалістів таке просування по карʼєрній драбині відбувається доволі швидко. Також можна дорости до керівника команди або QA Lead. Якщо ж ви ручний тестувальник, то для вас може бути цікавим перехід у QA automation engineer. Це вимагає більш глибоких технічних знань та підійде тим, хто хотів би й далі розвиватись у даній сфері.

Багато QA-engineers з часом переходять у програмування. Деяка частина стає бізнес-аналітиками, а ті, хто продовжує вчитись, нерідко опиняються на місці РМ. Загалом для тестувальників доступні і будь-які інші посади в IT, але тільки у випадку, якщо вони готові перекваліфікуватись та не бояться великих навантажень.

Як стати QA-інженером?

Хоч професія тестувальника і вважається доволі простою у порівнянні з іншими посадами в IT, проте все ж вона вимагає певного рівня підготовки. Зокрема, це стосується технічних навичок.

Hard Skills QA-engineer включають:

  • розуміння циклу розробки ПЗ;
  • базові знання мов програмування: однієї або декількох;
  • володіння теорією, методами та технологіями тестування;
  • навички ведення документації;
  • знання автоматичних програм для тестування;
  • розуміння ринку та цільової аудиторії.

Soft Skills QA-інженера не менше важливі. Серед них варто звернути увагу на:

  • здатність до постійного навчання;
  • комунікабельність;
  • аналітичне та критичне мислення;
  • уважність, посидючість та наполегливість.

Якщо вам цікава робота тестувальника та ви бачите себе на цій посаді, то варто почати із курсів. Сьогодні їх є дуже багато, тому знайти найкращий варіант буде просто. Серед найбільш популярних та відомих:  

  • Курс QA (базовий) від ITEA;
  • Основи тестування програмного забезпечення від Прометеус;
  • Онлайн-курс QA Manual від Компʼютерної школи Hillel;
  • MANUAL QA від Devico;
  • Introduction to software testing від Coursera;
  • Manual software testing with bug reporting tool ALM/QC від Udemy.

Багато із цих курсів є безкоштовними, тому вони будуть особливо корисними для тих, хто ще повністю не визначився із майбутньою карʼєрою. Також для професійного розвитку QA-інженера будуть корисними деякі книги.

  • The art of Software Testing (Glenford J. Myers);
  • Testing Computer Software, by Cem Kaner, Hung Q. Nguyen, Jack Falk;
  • Rapid Testing, by Robert Culbertson, Chris Brown, Gary Cobb;
  • The Self-Taught Software Tester A Step By Step Guide to Learn Software Testing Using Real-Life Project (Mr Chhavi Raj Dosaj) та ін.

Професія тестувальника дуже цікава та перспективна. І хоча ринок зараз досить насичений подібними спеціалістами, варто спробувати. Особливо, якщо ви не схильні відступати перед труднощами, не боїтесь конкуренції та любите відкривати для себе щось нове. 

Напишіть свій коментар

Висловіть свою думку стосовно ситуації описаної в матеріалі, або читайте що думають інші з цього приводу.

Коментарі до матеріалу:

Як розпочати кар’єру в IT на посаді QA-engineer

Коментарів немає

Схожі матеріали по темі: