Робота в ІТ-сфері вважається однією із найпривабливіших у сучасному світі. Тому не дивно, що багато людей мріють працювати саме у цій галузі. Але чи можлива робота в айті без досвіду та спеціальної освіти? Відповідь на дане питання однозначно “так”, і це можуть підтвердити мільйони чоловіків та жінок зі всього світу, які почали карʼєру програміста з нуля і досягли у ній значних успіхів. Це так звані світчери — люди, які вирішили змінити звичну сферу професійної діяльності та влаштуватись на роботу в ІТ без досвіду.
Шлях до карʼєри айтівця буває доволі складним. Проте варто памʼятати, що в даній галузі можуть працювати не лише люди із технічною освітою та математичним складом розуму. Завжди можна влаштуватися на роботу в ІТ юристом, HR-менеджером чи дизайнером. Також є можливість закінчити навчання чи отримати базові знання самостійно. Як це зробити та чи дійсно можлива робота в ІТ без досвіду спробуємо зʼясувати у цій статті.
Які перспективи відкриває робота в ІТ?
Сьогодні ІТ — це та сфера, яка розвивається дуже стрімко, тут потрібні різнопланові спеціалісти. Тому двері відкриті для всіх, у тому числі, і для новачків. Курси, вебінари, підручники, — це все та багато іншого допомагає освоїти нову професію навіть без досвіду. Отримавши відповідні знання, розвинувши свої хард та софт скіли, знайти потрібну роботу — не проблема. Однак відсутність труднощів із працевлаштуванням — далеко не єдина перевага. Напевно, найбільше приваблює те, що робота програмістом без досвіду має великі перспективи карʼєрного росту. Це в свою чергу має безпосередній вплив на рівень зарплати. Вона у всіх, хто працює в ІТ, є досить високою, особливо, якщо порівнювати з іншими професіями. Також зарплатня регулярно зростає, навіть у тому випадку, коли починати з посади джуна.
Які професії в ІТ доступні для новачків без досвіду?
Відсутність досвіду — не причина відмовлятися від карʼєри в ІТ. Особливо, якщо у вас за плечима є певні знання і, особливо, вища освіта у будь-якій сфері. Отримати оффер можна як на технічні, так і на нетехнічні спеціальності. Щодо перших, то збудувати карʼєру у цьому напрямку без досвіду все ж трохи важко, але можливо. Зазвичай після проходження курсів починають працювати на посаді QA-тестувальника або frontend-розробника. В подальшому карʼєра може розвиватись у різних напрямках, адже головне — це добре себе зарекомендувати, успішно виконувати поставлені завдання та постійно навчатись.
Робота в ІТ без досвіду можлива також і на нетехнічних посадах. Найбільш затребуваними є наступні вакансії: офіс-менеджери та інший адміністративний персонал, фінансисти, юристи, рекрутери і HR-менеджери, дизайнери, маркетологи різних напрямків.
Чи важливий вік кандидата?
Вважається, що програміст — робота для молодих людей. І це дійсно було так на початку розвитку ІТ-сфери. Проте тепер у ній працюють люди різного віку, а відсоток тих, кому більше 40-45 років постійно зростає. Зазвичай, це світчери, які здобули роботу в ІТ без досвіду, а іншими словами — перекваліфікувались. Тому загалом можна сказати, що вік кандидата не відіграє важливої ролі, хоча у більшості випадків освоїти складну технічну спеціальність легше молоді. Якщо ж звернути увагу на статистику, то можна побачити, що середній вік працівників ІТ становить приблизно 30 років.
Зарплати Junior програмістів
Початківцю без досвіду важко розраховувати на велику зарплату, зазвичай це 500-900$ в залежності від компанії та проекту. У даній категорії заробіток суттєво не відрізняється по спеціальностях. Різниця може становити всього 50 $. Середні значення за останні півроку виглядають наступним чином.
Посада | Місячний дохід в $ |
Junior Software Engineer | 950 |
Junior QA Engineer | 800 |
Intern/Trainee SE | 450 |
Базові знання в ІТ: як і де отримати
Робота в ІТ без досвіду — це мрія багатьох людей. Проте не варто розраховувати, що вас візьмуть просто з вулиці. Для того, щоб зацікавити майбутнього працедавця, потрібен певний бекграунд у вигляді знань і навичок хоча б на базовому рівні. Без цього розпочати карʼєру айтівцем навряд чи вдасться. На сьогодні існує кілька шляхів, як здобути необхідні знання.
Профільна освіта
Навчання в університеті на факультеті комп’ютерних та інформаційних технологій — це ідеальний варіант для людей, які впевнені у тому, що їм необхідна карʼєра в IT. ВНЗ дає глибокі технічні знання, які будуть важливими для будь-якого спеціаліста, тому у випускників, зазвичай, немає проблем із працевлаштуванням. Проте вища освіта потребує багато часу та, зазвичай, грошей. Тому частіше цей варіант обирають випускники шкіл та молодь віком до 25 років.
Курси
Світчер, якого зацікавила робота в ІТ, зазвичай обирає саме цей варіант, адже він дає можливість за відносно короткий час отримати максимум знань та інформації з конкретної спеціальності. Причому бажану освіту можна здобути вдома, навчаючись онлайн. Сьогодні професійних курсів, які допомагають увійти в IT-сферу є дуже багато. Ось лише невеликий перелік найбільш популярних платформ:
- Udemy;
- CodeAcademy;
- Coursera;
- Prometheus;
- htmldog.
Самостійне навчання
Стати розробником можна й навчаючись самостійно. Особливо, якщо у вас є уже якась освіта технічного напрямку, наприклад, природничі чи інженерні науки. Проте, щоб з нуля самостійно опанувати нову IT-професію потрібна дуже висока самоорганізація та посидючість. А ось самих матеріалів для самоосвіти досить багато. Це можуть бути, наприклад, спеціалізовані сайти DOU або Рrogrammr. Також чимало цікавого можна відшукати на відомій платформі Coursera.
Тим, хто хоче почати роботу ІТ без досвіду, не обійтись і без спеціальної літератури. Зокрема, великою популярністю користуються наступні книги:
- “Досконалий код” С. Макконнелл;
- “Мистецтво програмування” Д. Кнут;
- “Програміст-прагматик” Е. Хант, Д. Томас;
- “Чистий код” Р. Мартін.
Алгоритм пошуку першої роботи
Хоча вакансій на ринку дуже багато, проте знайти першу роботу в айті без досвіду може бути складно. Варто наперед розробити чіткий план дій та притримуватись цього алгоритму. Це допоможе вам отримати саме ту посаду, про яку ви мріяли, причому у максимально короткі терміни.
Вибір спеціалізації
Робота в ІТ може бути дуже різноманітною, тому для початку потрібно визначитись із спеціалізацією. Майбутнім розробникам необхідно вибрати технології і мови програмування, із якими вони хочуть працювати. Дехто починає вивчати їх поступово, наприклад, за порядком, який пропонує один із курсів Гарвардського університету, а саме:
- Основи С.
- Arrays.
- Algorithms.
- Memory.
- Data Structures.
- Python (основи).
- SQL.
- Основи CSS, HTML, JavaScript.
- Flask.
Але завжди можна розробити індивідуальний план і вибрати те, що легше дається чи приносить більше заробітку. При цьому враховуйте рівень конкуренції на ринку. Зазвичай, чим легше освоїти ту чи іншу спеціальність, наприклад, тестувальника, тим більше бажаючих змагатись за місце. Це ж саме стосується і мов програмування.
Затребувані навички
Після того, як ви визначились із спеціалізацією, саме час виявити, які навички будуть потрібні на цій посаді. Варто ознайомитись із базовим синтаксом, фреймворками, IDE та іншими технологіями та методиками. Суть цих навичок полягає у тому, щоб навчитись виявляти потреби клієнта, описувати вимоги, схематизувати та ін. Це дозволяє більш глибоко зрозуміти робочий процес та побачити свою роль в ньому. Дуже важливим пунктом є хороше знання англійської мови, тому її вивченню теж потрібно приділити увагу.
Платформи для пошуку роботи
Знайти світчеру роботу в IT без досвіду можна досить швидко, якщо знати, де її шукати. Сьогодні, окрім сайтів з оголошеннями та груп в соцмережах, існує чимало платформ, де представлені актуальні вакансії. Найбільш відомі із них:
- LinkedIN. Це справжня соціальна мережа для айтівців, тому, якщо ви бажаєте працювати у даній сфері, то створити тут профіль просто необхідно. Адже роботодавці постійно переглядають їх та відправляють оффери усім, хто їх зацікавив.
- DOU.ua. На цьому сайті ви знайдете як актуальні вакансії, так і відгуки про різні компанії, що теж дуже корисно.
- Djinni.co. На даній платформі профілі анонімні, і рекрутер може оцінювати суто ваші навички та досвід без привʼязки до особи. При цьому, коли ви отримуєте пропозицію від нього, то, навпаки, бачите з ким маєте справу і можете як прийняти, так і відхилити її.
Участь у стажуваннях та інтернатурі
Роботу в IT можна починати із стажування та інтернатури. Сьогодні таку можливість надає чимало великих компаній після проходження курсів, які вони ж самі організовують. Зазвичай, подібна робота оплачується мінімально, зате дає безцінний досвід, що набагато важливіше. Крім того, у більшості випадків при умові успішного стажування світчер отримує роботу на постійній основі у цій же компанії.
Поради як отримати перший оффер
Отримати перший оффер — це найбажаніший сценарій для того, хто мріє про роботу в IT без досвіду. І хоча вакансій у даній сфері не бракує, все ж дуже важливо зацікавити потенційного роботодавця. В даному випадку найбільше значення має ваше резюме та те, наскільки успішно ви пройдете співбесіду.
Як скласти ефективне резюме
Резюме — це те, що репрезентує вас як спеціаліста, навіть, якщо ви поки що початківець. Тому дуже важливо, щоб воно було ефективним та привертало увагу рекрутерів, особливо якщо ви кандидат без досвіду. Написати саме таке резюме доволі просто, але потрібно враховувати деякі нюанси.
- Вказуйте місця роботи, навіть якщо вони були не повʼязані із IT. Якщо у трудовій біографії є пробіли, то намагайтесь їх обґрунтувати.
- Якщо у вас був навіть мінімальний досвід роботи в IT, наприклад, стажування, обовʼязково напишіть про це. Детально вкажіть, які саме обовʼязки виконували в цей період.
- Описуючи хард скіли, вказуйте лише реальні дані. Не намагайтесь обманути рекрутера, якщо ваші знання дуже поверхові або відсутні повністю.
- Якщо у вас взагалі немає досвіду або вам не вистачає Hard Skills, то особливу увагу приділіть пункту Soft Skills. Перед цим подумайте, які саме якості найбільше притаманні посаді, на яку ви претендуєте, та вкажіть їх.
- Додайте до резюме супровідний лист, в якому обґрунтуйте, чому саме ви будете цінним працівником для даної компанії.
Як успішно пройти співбесіду
Якщо ви шукаєте роботу в IT без досвіду і вас запросили на співбесіду, обовʼязково ретельно до неї підготуйтесь. Це допоможе вам менше нервувати та почуватись більш впевнено. Не варто поводити себе занадто офіційно або зображати того, ким ви не є насправді. В IT-сфері панує більш неформальна обстановка, тому тут цінується щирість та відкритість. Одягнутися на співбесіду найкраще в стилі кежуал.
Наперед продумайте, що будете відповідати на стандартні питання, наприклад, “Чому ви перейшли в IT?” або “Чим вас привабила наша компанія?” При цьому будьте готовими і до не зовсім типових і звичних запитань. Для світчера без досвіду важливо, щоб HR зосередився більше на Soft Skills та побачив щире зацікавлення у майбутній посаді.
Не забувайте також і про всілякі формальні моменти. Наприклад, про те, коли саме ви готові приступити до роботи, у якому форматі вам зручніше працювати і тощо. Крім того, важливо сказати, на яку зарплату ви розраховуєте. Для цього можна вказати середнє значення для початківця у вашому регіоні.
При проходженні співбесід не варто боятись відмов, адже вони бувають навіть у досвідчених спеціалістів. Головне — не опускайте руки, і ви обовʼязково досягнете бажаного, навіть якщо не з першого разу!