brand-circle

Як розвивати бізнес в Україні у 2023 році

Avatar photo
Максим Гаврилюк

Оцінити статтю:

З початку повномасштабного російського вторгнення бізнес в Україні зазнав випробувань у вигляді обстрілів, релокації співробітників, відключення енергопостачання та зниження потоку платоспроможних клієнтів. З огляду на економічну ситуацію в країні підприємці змушені були адаптуватися на ринку праці, переглянути свої плани розвитку та сформувати нові концепції роботи в рамках воєнного стану. Багато компаній зупинили свою діяльність, переїхали з окупованих територій в Центр і на Захід України, а деякі громадяни відкрили бізнес в Європі.

Згідно офіційного опитування Дія.Бізнес, 45,5 % підприємств у 2023 році планують збільшити обсяги товарообігу та наростити потужності в порівнянні з 2022. Перший рік повномасштабного російського вторгнення негативно вплинув на роботу українських компаній, проте після періоду адаптації власники очікують повернути довоєнні показники. Багато організацій відкриваються навіть в умовах воєнного часу, залучають іноземні інвестиції та пропонують робочі вакансії для місцевих жителів.

З якими викликами зіткнувся український бізнес у 2023 році

Український бізнес в умовах війни зазнав кардинальних змін, оскільки адаптуватися до викликів нової реальності в країні вдалось не всім. В лютому–березні 2022 зупинили свою роботу 75,3 % компаній, а в січні 2023 цей показник склав лише 8 %. Основною перешкодою для успішного розвитку бізнесу його власники вважають недостатню кількість платоспроможних клієнтів та неможливість спрогнозувати ситуацію на внутрішньому ринку України. Близько 40 % опитаних Центром розвитку інновацій підприємців вказали на відсутність достатнього капіталу як фактор падіння показників роботи компанії.

Бізнес в Україні під час війни позбавлений підтримки у вигляді доступу до кредитування за зниженими ставками, грантових програм та податкових пільг для нових бізнес-ідей. Суттєво впливають на ефективність роботи проблеми з логістикою на митних пунктах. Близько 17,6 % власників бізнесу в Україні в 2023 році відзначають труднощі з бронюванням призовників: у будь-який момент підприємці можуть залишитися без кваліфікованих кадрів, що відобразиться на роботі компанії. 6–8 % респондентів підтвердили зловживання посадовими особами своїми повноваженнями, корупцію в процесі видачі дозволів та ліцензій, а також необґрунтовані перевірки діяльності компанії.

Як бізнесу працювати в умовах війни

Бізнес в Україні сьогодні працює в умовах абсолютної готовності до найскладнішого сценарію розвитку подій. Релокація із зон бойових дій, втрата клієнтів, постачальників та періодичні перебої з енергопостачанням потребують від власників компаній продуманих дій та рішень. Частина працівників перейшла на віддалений формат роботи. Багато громадян переїхали та звільнились, що створило нестачу кваліфікованих кадрів та необхідність пошуку нових співробітників. Криза з відключенням енергопостачання змусила власників компаній шукати альтернативні джерела енергії та доступу до мережі інтернет.

Оскільки ситуація в країні доволі непередбачувана, підприємцям необхідно розробити власний план дій, мати достатні запаси товарів та матеріалів, котрі необхідні для подальшого функціонування бізнесу в разі проблем з постачальниками чи логістикою. Варто розглянути можливість інвестицій, участі в державних грантах, а також накопичити грошову суму як страховку на випадок складних і неочікуваних обставин. Передбачити розвиток подій неможливо, проте досвідчені підприємці радять готуватися завчасно до різних сценаріїв розвитку подій. В умовах війни, на думку власників великих компаній, зможе вистояти той бізнес, котрий вчасно адаптується до ситуації.

Захистити підприємство від просідання збуту можливо шляхом диверсифікації — розширення географії продажів та збільшення асортименту послуг чи продукту виробництва. Таким чином компанія зможе пропонувати більший вибір своїм споживачам та стимулювати ріст продажів. Бізнесу України слід звернути свою увагу на можливість експорту власної продукції та виходу на європейські ринки.

Підтримка бізнесу

Щоб підтримати українців, котрі займаються підприємницькою діяльністю, або тільки відкривають власний бізнес, уряд запровадив ряд ініціатив та проєктів. Для компаній, котрі планують продавати власну продукцію за кордон, створений державний каталог експортерів. Потрапити в нього може будь-яка українська компанія, котра має англомовний веб-сайт, відмінну репутацію та не веде торгівельних відносин з Росією чи Білоруссю. Участь в програмі відкриває для підприємства можливість продавати свої товари та послуги за межі країни, масштабувати виробництво та розвивати бізнес.. Участь в програмі відкриває для підприємства можливість продавати свої товари та послуги за межі країни, масштабувати виробництво та розвивати бізнес.

Державна ініціатива для працевлаштування внутрішньо переміщених осіб передбачає компенсацію роботодавцю в розмірі 6700 гривень в перші два місяці роботи. Для цього працівник повинен бути офіційно визнаним особою, котра переміщена в межах країни після війни, а його зарплатня має перевищувати мінімальну в країні (6700 гривень станом на 2023 рік).

Урядова програма передбачає можливість подати заявку на отримання грантів для бізнесу з нуля чи діючих підприємств. Наприклад, програма «Своя справа» розрахована на малу компанію зі створенням одного або більше робочих місць. Підприємець отримає до 250 тисяч гривень для придбання обладнання, закупки матеріалів, оплати оренди приміщення, реклами та інших витрат. Компанії, які займаються переробкою сировини, виробництвом меблів, одягу, фурнітури та інших готових товарів, можуть претендувати на грант в розмірі до 8 млн гривень при умові створення 25 робочих місць.

Нові підприємства в сфері цифрових технологій та інновацій мають право подавати заявку для участі в гранті на суму до 3,5 млн UAH. Дотація розрахована на виплату зарплат, маркетинг, рекламу, нові дослідження. Програма перебуває в процесі розробки і має на меті збільшення IT-експорту та створення від 3 робочих місць.

Стратегії розвитку українсього бізнесу

Для багатьох підприємців військовий стан став своєрідним поштовхом щодо перегляду стратегії розвитку та масштабування бізнесу. Багато компаній, котрі працювали на сході, відкрили філіали в Центрі на Заході України, а деякі — навіть в ЕС. Підприємці, які виїхали за кордон, користуються українськими франшизами, знайомлять європейський ринок з якісними товарами та послугами. Невід’ємною частиною роботи сучасного підприємця в Україні стали аналітика ризиків і можливостей, вибір стратегічних напрямків розвитку та накопичення капіталу в якості фінансового резерву.

Свої товари та послуги бізнесмени адаптували до реальності в умовах воєнного стану, комендантської години і мобілізації. Більшість компаній долучаються до акцій збору коштів для ЗСУ та активно використовують свою позицію в рекламі та маркетингу. Згідно з даними Дія.Бізнес прогнозується, що обороти підприємств України в 2023 році зростуть на 10,3 %. Зокрема, найбільший стрибок передбачається в сфері охорони здоров’я, соціального страхування, освіти та переробної промисловості.

Який бізнес відкрити в Україні у 2023 році

Незважаючи на реалії життя в країні, багато громадян, які втратили роботу чи планують власну справу, цікавляться питанням, як відкрити бізнес в умовах війни. Найбільш актуальні ніші для підприємницької діяльності в Україні можна розглядати в сферах цифрових технологій, освіти, харчовій та будівельній промисловості. Розглянемо декілька перспективних бізнес-ідей для українського ринку:

  • Школа вивчення мов.
    Необхідність вивчення англійської, як для дорослих, так і для дітей, відчули на собі громадяни в статусі тимчасового захисту у Європі та Північній Америці. Бізнес, котрий працює на закордонний ринок, потребує працівників зі знанням мов, що гарантує стабільний потік клієнтів. Перевага відкриття школи полягає в можливості організувати заняття онлайн і працювати з будь-якої точки планети без значних інвестицій у розвиток власної справи.
  • Агентство цифрового маркетингу.
    Власний веб-сайт чи сторінка у соціальних мережах для компанії — це потужний інструмент, котрий залучає клієнтів цільової аудиторії, рекламує послуги і товари підприємства, підтримує належну репутацію. Створення агентства, котре надає маркетингові послуги з цифрового контенту, SEO, веб-дизайну, розробки та консалтингу, — один з актуальних варіантів бізнесу із перспективою розвитку.
  • Фотостудія.
    У 2023 році епоха якісного цифрового контенту, який прямо впливає на вартість товарів і послуг, диктує свої умови на ринку і створює вільну нішу для українських підприємців. Приміщення з декількома варіантами декорованих локацій дозволить заробляти з оренди студії. При наявності фотографа в команді та відповідної апаратури можна брати замовлення на предметну зйомку для інтернет-магазинів, каталогів та оффлайн-бізнесу.
  • Заклад швидкого харчування.
    Незважаючи на різноманіття ресторанів у великих містах України, попит на якісну їжу не падатиме ніколи. Щоб виділити себе на фоні конкурентів, варто пропонувати оригінальні рецепти, організовувати доставку обідів в офіси чи прораховувати калорії до кожної страви для прихильників здорового харчування. Успішність такого бізнесу залежить також від грамотної маркетингової стратегії, реклами та якості пропонованих товарів.

Соціальна відповідальність бізнесу під час війни

Станом на 2023 рік 89,7 % діючих підприємств залучені у сфері волонтерства і допомоги ЗСУ та ТрО, що демонструє високий рівень соціальної відповідальності власників українського бізнесу. Компанії підтримують своїх працівників, допомагають із релокацією у безпечні регіони України чи країни Європи. Більшість підприємств беруть участь в гуманітарних проєктах, періодично закривають запити на зброю та амуніцію для військових, підтримують ініціативи щодо вимушених переселенців та поранених бійців ЗСУ. Основне завдання бізнесу в 2023 році — створити нові робочі місця для громадян України, підтримувати економіку та сплачувати своєчасно нараховані податки. Навіть в умовах воєнного стану підприємці наповнюють бюджет, розвивають власну справу,  забезпечують свій посильний вклад у ВВП країни та демонструють стійкість до реалій сьогодення.

Напишіть свій коментар

Висловіть свою думку стосовно ситуації описаної в матеріалі, або читайте що думають інші з цього приводу.

Коментарі до матеріалу:

Як розвивати бізнес в Україні у 2023 році

Коментарів немає

Схожі матеріали по темі: