brand-circle

Як розпочати кар’єру в IT на посаді проджект-менеджера

Avatar photo
Максим Гаврилюк

Оцінити статтю:

IT-сфера — це не лише програмісти, тестувальники та інші люди, які займаються безпосередньо технічною розробкою проектів. У ній є чимало професій, для яких головне значення мають управлінські функції. І project-менеджер  — це саме такий спеціаліст. Його завдання полягає у тому, щоб організувати процес співпраці між безпосереднім замовником та виконавцями. Від його злагодженої роботи часто залежить успіх конкретного проєкту.

Професія проджект-менеджера сьогодні виглядає дуже привабливою та цікавою для багатьох людей, які мріють про кар’єру в IT. Проте вона підійде далеко не кожному. Для того, щоб опанувати ази роботи менеджера проектів, важливо мати гарні організаторські здібності, а також володіти цілою низкою інших навичок та вмінь. Пропонуємо дізнатись якомога більше про цю роботу, зʼясувати, кому вона підходить, та отримати інформацію про те, де можна навчитись уьому, що вміє та робить хороший спеціаліст.

Хто такий project-менеджер?

Project-менеджер — це спеціаліст, завдання якого полягає у керуванні тим чи іншим проєктом. По суті він є посередником, який повʼязує замовника з одного боку та команду виконавців з іншого. Під пильним спостереженням РМ проєкт розвивається від самого початку і аж до успішного завершення. Найперше він налагоджує комунікацію із замовником та проводить детальний аналіз його запитів та потреб. Після цього відбувається опрацювання проєкту з командою виконавців. Надалі проєкт-менеджер контролює усі етапи втілення задуму в життя, при цьому продовжуючи комунікувати з усіма ланками, задіяними у його реалізації.

Знання та навички, необхідні проджект-менеджеру для роботи

Project-manager — це багатозадачний працівник, який поєднує в собі функції мудрого стратега, спостережливого тактика та хорошого психолога. Саме тому у своїй роботі він повинен використовувати набір різноманітних знань та навичок. Звичайно ж, велике значення для проджект-менеджера мають хард-скіли. Вони передбачають обовʼязкове розуміння технічних процесів, а отже спеціаліст повинен володіти певним набором інструментів, фреймворків та методологій. Зокрема,  project-manager має вміти якісно та зрозуміло описати вимоги, з легкістю відрізняти Scrum від Waterfall, організовувати зустрічі, вести багтрекер та мати чимало інших подібних навичок. Також велике значення має хороший рівень англійської мови, що в принципі необхідно для всіх працівників IT-сфери.

Софт скіли мають для менеджера проєктів також дуже важливу цінність. Можна сказати навіть, що саме вони визначають його успішність на посаді. Серед найбільш важливих софт-скілів варто відзначити:

  • креативність: це талант генерувати ідеї на ходу, швидко пристосовуватись до нових обставин;
  • комунікабельність та емпатичність: потрібно не тільки знаходити підхід до різних людей, але й допомагати їм налагоджувати стосунки один з одним;
  • організованість: project-manager повинен правильно розставляти пріоритети та уміти налаштувати робочий ритм;
  • стресостійкість: вміння зберігати оптимізм та підтримувати робочу атмосферу навіть під час кризових ситуацій та дедлайнів;
  • тайм-менеджмент: project-manager повинен притримуватись часових рамок та при необхідності оптимізовувати роботу.

Обов’язки і задачі проджект-менеджерів

Project-manager виконує в компанії багато важливих функцій. Він повинен бути одночасно і дипломатом, і управлінцем, і адміністратором, і, що найважливіше, комунікатором. В IT-проекті така людина відповідає як за стратегічні, так і за тактичні цілі. Перш за все йому важливо задовольнити клієнта, тобто досягти бажаного якісного результату в умовах заздалегідь обумовленого бюджету. Також проджект-менеджер відповідальний за те, щоб були досягнуті цілі самого проекту. Усе це в комплексі забезпечує зростання компанії як у фінансовому, так і у репутаційному плані. Тактичні задачі project manager не менш важливі, адже він повинен кожного дня вирішувати важливі питання, що стосуються реалізації проекту та давати раду усім проблемам, які виникають у процесі.

Коло обовʼязків project-manager теж дуже широке. Адже саме він:

  • займається розробкою плану проекту та виявленням ресурсів, необхідних для його реалізації;
  • у співпраці з клієнтом погоджує терміни виконання задуманого;
  • розробляє відповідну документацію;
  • підбирає команду, що складається з безпосередніх виконавців проекту, і розподіляє завдання між усіма учасниками;
  • контролює робочий процес, повʼязаний із втіленням в життя проекту, координує усі його етапи;
  • керує бюджетом, прогнозує доходи та ресурси;
  • займається наставництвом, мотивує команду;
  • звітує перед клієнтом про хід виконання проекту;
  • у міру виконання завдання проводить його презентацію.

Плюси і мінуси професії Project Manager

Як і будь яка інша професія, посада проджект менеджера має як позитивні, так і негативні моменти. Почнемо із плюсів. Вони полягають у тому, що:

  • спеціаліст на такій посаді чудово прокачує свої комунікативні, лідерські та організаторські навички, що пригодиться у майбутньому практично в будь-якій роботі;
  • професія є затребуваною на ринку, тому знайти для себе ідеальне місце буде доволі просто;
  • на такій роботі зазвичай гнучкий зручний графік.

Проте і без мінусів не обійшлось. Серед головних найчастіше називають:

  • високий рівень стресу на роботі, повʼязаний із посиленим навантаженням;
  • велика відповідальність, адже від роботи project-manager напряму залежить успіх проекту;
  • можливе вигорання, зокрема, через необхідність постійної комунікації з людьми.

Рівень зарплати Project-менеджерів

В Україні project-manager, який є початківцем, може розраховувати на середню заробітну плату у розмірі 500 $. Звичайно ж, у хороших працівників вона постійно зростає, і уже приблизно через 3 роки досягає, як мінімум, 1300 $. Звісно, сума може бути значно вищою, все залежить від освіти проджект менеджера, його навичок та вмінь, досвіду, а також від конкретних компаній та проектів, із якими він працює. Загалом в Україні зарплатня таких спеціалістів коливається в межах 500-5000 $. Закордоном ситуація дещо краща. Наприклад, у США project manager в середньому за місяць заробляє майже 6000 $, а у Німеччині приблизно 5500 $.

 Кар’єрне зростання

Як правило, карʼєра у сфері проектного менеджменту починається із посади Junior project manager. Такий спеціаліст зазвичай веде лише невелику частину проекту або ж допомагає фахівцю із більшим досвідом. Наступна сходинка — це Middle. Такий проджект менеджер уже займається серйозними кейсами та керує великою групою людей. Далі можна стати сеньйором. Але на цьому вертикаль карʼєри не закінчується, адже завжди можна вирости до Project Management Officer. Таку людину часто називають менеджером менеджерів, адже сфера її діяльності — це вже не просто конкретний продукт, а координація різних проектів. Також ще один варіант карʼєрного росту — це стати операційним директором або ж COO (Chief Operating Officer). Дана посада дуже відповідальна, адже вона повʼязана із бізнес-планом всієї компанії.

Як стати проджект менеджером

Стати project manager може практично кожен. Але для цього дуже важливо володіти необхідними хард і софт скілами. І якщо відповідні знання програм та методологій може освоїти більшість людей, то висока комунікабельність, лідерські та організаторські навички — це зазвичай вроджені риси, хоч і їх можна розвинути. Найкраще, коли у майбутнього проєктного менеджера є вища освіта: технічна або менеджмент. Якщо ж ваша спеціальність далека від вказаних напрямків, то ви завжди можете перекваліфікуватись. Сьогодні існує чимало курсів для людей, які бажають освоїти спеціальність project manager. При чому серед них є чимало безкоштовних, а також таких, які можна пройти в онлайн-форматі. Ось лише декілька прикладів:

  • “Основи управління командами та проектами в ІТ” від Prometheus;
  • “Курс Project manager з нуля” GoIT;
  • “Project Management в IT” від Beetroot Academy;
  • Project Management від IT Cluster Academy;
  • Курс “Project management” від ITEA.

Вивчити базу, яка буде необхідна проджект менеджеру, можна і самостійно. Перш за все з допомогою таких книг як:

  • Essential Scrum;
  • Implementing Lean Software Development;
  • Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme та ін.

Крім того, якщо ви хочете стати проджект менеджером, то варто ознайомитись із профільними вебінарами, лекціями та іншими матеріалами, які допоможуть краще освоїти дану спеціальність. Більше того, саморозвиток потрібен також і тим, хто уже працює на даній посаді, адже IT-сфера ніколи не стоїть на місці, тому project manager важливо постійно бути в курсі усіх інновацій.

Напишіть свій коментар

Висловіть свою думку стосовно ситуації описаної в матеріалі, або читайте що думають інші з цього приводу.

Коментарі до матеріалу:

Як розпочати кар’єру в IT на посаді проджект-менеджера

Коментарів немає

Схожі матеріали по темі: